Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
An understated tactile style is showcased in the Casa Paros panel bed. A deep wood frame in the Playa finish surrounds inset upholstered panels on the headboard and footboard. The low footboard is deep enough to be used as a bench.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 61.02 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B638 |
| Fabric Shown | B638 |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Interior Bed Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Kitted Skus | 317FR08, 317H08 |
| Overall Product Height | 52.5 |
| Overall Product Width | 76 |
| Pieces Shown | 317FR08 Footboard/Side Rails and 317H08 Headboard |
| Product Name Search | Casa Paros Panel Bed-California King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 449.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 4.50 in and 11.43 cm |
| Total Shipping Weight | 449.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Note: Footboard also functions as a bench | Yes |
| All exposed wood in Playa finish | Yes |
| B638 fabric on upholstered inset panels | Yes |
| Exposed wood feet | Yes |
| Footboard: Deep, wood-framed footboard with inset upholstered panel | Yes |
| Headboard: Deep, wood-framed headboard with inset upholstered panel | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.50 in and 31.75 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.