Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Refined design is drawn with simple lines on the Casa Paros display cabinet, offering a timeless style. The Playa finish is showcased on two wood-framed doors and end panels with inset tempered glass. Five wood-framed tempered glass shelves on the interior have polished edges. And there is interior lighting with a touch dimmer switch.
Product Details
| Cubes | 55.87 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Overall Product Height | 81.75 |
| Overall Product Width | 42.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Display Cabinet |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Dining and Living |
| Shipping Weight | 372.0 |
| Total Shipping Weight | 372.0 |
| Website Material | Glass and Wood |
| Center shelf is fixed, while other four glass shelves are adjustable/removable | Yes |
| Five wood-framed tempered glass shelves with polished edges and wood bottom surface | Yes |
| Two halogen puck lights with touch dimmer switch on right-side facing hinge | Yes |
| Two wood-framed doors and end panels in Playa finish, with inset tempered glass | Yes |
| Wood back panel | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18.25 in (46.36 cm) |
| Height | 81.75 in (207.65 cm) |
| Qty On Hand | 36 |
| Width | 42.50 in (107.95 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.