Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Graham camelback bed creates a look of understated elegance with a classic silhouette and a clean, modern aesthetic. In a nod to tradition, subtle nailhead trim traces the inside edge of the upholstered headboard. The upholstered side rails and footboard forgo ornamentation, bringing home the streamlined look. Exposed wood feet are available in smoke or espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, Queen and Twin |
| Com | 11.25 |
| Cubes | 28.32 |
| Date Introduced | April 2009 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B203-200 |
| Fabric Shown | B203-200 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 751FR64, 751H64 |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 71.75 |
| Pieces Shown | 751FR64 Graham Footboard/Side Rails and 751H64 Graham Headboard |
| Product Name Search | Graham Fabric Panel Bed-Queen |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 240.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 240.0 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered camelback headboard with nailhead trim | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.