Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. Timeless and elegant, the fully upholstered Avery button-tufted bed has a clean aesthetic and a glamorous look. The tall tufted headboard adds unique character and a luxurious feel. The wooden feet are available in smoke or espresso finish.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | King and Queen |
| Cubes | 26.48 |
| Finish Shown | WDF – A01 Smoke |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 755F76L, 755H76L |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 83.38 |
| Pieces Shown | 755F76L Avery Footboard/Side Rails and 755H76L Avery Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 270.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 270.0 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no button-tufting | Yes |
| No welt or nailhead trim | Yes |
| Fully upholstered button-tufted headboard | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Leather |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 87.88 in (223.22 cm) |
| Height | 66 in (167.64 cm) |
| Leather | L503-001 |
| Leather Shown | L503-001 |
| Width | 83.38 in (211.79 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.