Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Griffin bed’s headboard and footboard offer a simple shape with a flange detail along the edge. The design gives it both a casual and modern style. The wood feet are available in the Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 17.25 |
| Cubes | 49.23 |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Height | 20.75 in and 52.7 cm |
| Kitted Skus | 778FR65, 778H65 |
| Overall Product Height | 59.75 |
| Overall Product Width | 80.75 |
| Pieces Shown | 778FR65 Griffin Footboard/Side Rails and 778H65 Griffin Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 209.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7.38 in and 18.75 cm |
| Total Shipping Weight | 209.0 |
| Fully upholstered headboard and footboard with flange | Yes |
| Fully upholstered side rails | Yes |
| Espresso or Smoke finish on feet | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 7.50 in and 19.05 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 93.38 in (237.19 cm) |
| Height | 59.75 in (151.77 cm) |
| Width | 80.75 in (205.1 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.