Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the headboard, refined optional nailhead trim surrounds a picture frame panel. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, Queen and Twin |
| Com | 8 |
| Cubes | 21.56 |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Kitted Skus | 753FR62, 753H62 |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 47.75 |
| Overall Product Width | 45.88 |
| Pieces Shown | 753FR62 Morgan Footboard/Side Rails and 753H62 Morgan Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 129.0 |
| Sizelabel | Twin |
| Total Shipping Weight | 129.0 |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Depth | 77 in and 195.58 cm |
| Interior Bed Height | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Width | 40 in and 101.6 cm |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Top Of Slat | 6.25 in and 15.88 cm |
| Website Material | Fabric |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fully upholstered picture-framed panel headboard with optional nailhead trim | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 82.88 in (210.52 cm) |
| Height | 47.75 in (121.28 cm) |
| Width | 45.88 in (116.54 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.