Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. Timeless and elegant, the Jordan button-tufted wing bed features refined welt trim along the wings and top rail. Touches of tradition combine with a modern aesthetic for a sophisticated look. The wooden feet are available in smoke or espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | California King, Queen and Twin |
| Com | 16.5 |
| Cubes | 37.01 |
| Fabric | B384-010 |
| Fabric Shown | B384-010 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 758FR65, 758H65 |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54.13 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Shown | 758FR65 Jordan Footboard/Side Rails and 758H65 Jordan Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 290.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 290.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered button-tufted headboard with nailhead trim | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no button-tufing or nailhead trim | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 91.38 in (232.11 cm) |
| Height | 54.13 in (137.49 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.