Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With its flawless artistry and understated elegance, Linea sets a new standard for rustic modern designs. The Linea bed pairs complementary neutral tones in a sophisticated contemporary style. The wood-framed headboard features five horizontal channels, and the oak veneers have been wire brushed, adding subtle textures in a Cerused Greige finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 40.11 |
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B427 |
| Fabric Shown | B427 |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Greige |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 16 in and 40.64 cm |
| Kitted Skus | 384FR6G, 384H66G |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 70 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 384FR6G Footboard/Side Rails and 384H66G Headboard |
| Product Name Search | Linea Panel Bed-King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0029.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 301.4 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 301.4 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood side rails in Cerused Greige | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Wood-framed headboard and footboard in Cerused Greige finish with three inset upholstered panels | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 101 |
Reviews
There are no reviews yet.