Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the headboard, refined optional nailhead trim surrounds a picture frame panel. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, Queen and Twin |
| Com | 13 |
| Cubes | 30.23 |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 753FR65, 753H65 |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 78.25 |
| Pieces Shown | 753FR65 Morgan Footboard/Side Rails and 753H65 Morgan Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 178.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 178.0 |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fully upholstered picture-framed panel headboard with optional nailhead trim | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 91.88 in (233.38 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Width | 78.25 in (198.75 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.