Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Murray panel bed has a distinctive headboard that showcases horizontal channels in varying widths. The design offers both style and comfort, which also extends to the fully upholstered frame. Exposed wood feet in Smoke or Espresso finishes
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | Queen |
| Com | 18 |
| Cubes | 32.15 |
| Fabric | B382-000 |
| Fabric Shown | B382-000 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 785FR74, 785H74 |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 66.25 |
| Pieces Shown | 785FR74 Murray Footboard/Side Rails and 785H74 Murray Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 174.5 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.38 in and 18.75 cm |
| Total Shipping Weight | 174.5 |
| Exposed wood feet in Smoke or Espresso finishes | Yes |
| Fully upholstered headboard with horizontal channels, paired with upholstered footboard and side rails | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 7.63 in and 19.38 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 87.88 in (223.22 cm) |
| Height | 66 in (167.64 cm) |
| Width | 66.25 in (168.28 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.