Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the headboard, refined optional nailhead trim surrounds a picture frame panel. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, King, Queen and Twin |
| Com | 13 |
| Cubes | 29.44 |
| Fabric | B021-002 |
| Fabric Shown | B021-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 753FR66, 753H66 |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Shown | 753FR66 Morgan Footboard/Side Rails and 753H66 Morgan Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 178.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 178.0 |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fully upholstered picture-framed panel headboard with optional nailhead trim | Yes |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
| Depth | 87.88 in (223.22 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.