Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bringing an air of understated elegance, the Gerston slipcovered bed is fully upholstered and wrapped in muslin. Lightweight and breathable, the woven fabric looks and feels soft and natural. Stitched flanged edges on the headboard and footboard add subtle nuance to the clean, minimalist design. Exposed wood feet are finished in espresso.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 14.75 |
| Cubes | 41.50 |
| Fabric | B790-010 |
| Fabric Shown | B790-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 30.5 in and 77.47 cm |
| Kitted Skus | 353FR86, 353H86 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 56.75 |
| Overall Product Width | 88 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 353FR86 Gerston Footboard/Side Rails and 353H86 Gerston Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 191.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 191.0 |
| Optional Euro Slat Systems available | Yes |
| Muslin upholstered bed with slipcover | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.75 in (225.43 cm) |
| Height | 56.75 in (144.15 cm) |
| Width | 88 in (223.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.