Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the headboard, refined nailhead trim surrounds a picture frame panel. Exposed wood feet are in Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 28.40 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 753FR4Q, 753H64Q |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 66.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 753FR4Q Morgan Footboard/Side Rails and 753H64Q Morgan Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 168.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 168.0 |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 87.88 in (223.22 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8nEXhAEz–/tecm2hzu4cmuhdfqhp4s.pdf |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Express Ship Bed.pdf |
| Qty On Hand | 12 |
| Width | 66.25 in (168.28 cm) |
| Exposed wood feet in Espresso finish | Yes |
| Fully upholstered, picture-framed panel headboard with nailhead trim | Yes |
| Slat support system with adjustable center support | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.