Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the headboard, refined optional nailhead trim surrounds a picture frame panel. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, Full, Queen and Twin |
| Com | 11 |
| Cubes | 25.79 |
| Date Introduced | October 2010 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Kitted Skus | 753FR63, 753H63 |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 60.25 |
| Pieces Shown | 753FR63 Morgan Footboard/Side Rails and 753H63 Morgan Headboard |
| Product Name Search | Morgan Fabric Panel Bed-Full |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Sizelabel | Full |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Depth | 77 in and 195.58 cm |
| Interior Bed Height | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Width | 56 in and 142.24 cm |
| Top Of Slat | 6.25 in and 15.88 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fully upholstered picture-framed panel headboard with optional nailhead trim | Yes |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.