Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Featuring upholstered panels and a hammered polished stainless steel frame, the Odette upholstered canopy bed is at once cozy and aesthetically bold. A minimalist form lets the materials take center stage. Perfect in its imperfection, the highly textured metal has a lived-in look and a luminous sheen.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Canopy Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 9.25 |
| Cubes | 43.89 |
| Fabric | 5550-002 |
| Fabric Shown | 5550-002 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Floor To Top Of Side Rail | 21 in and 53.34 cm |
| Kitted Skus | 396HF89, 396P89, 396R89 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 91.88 |
| Overall Product Width | 81.50 |
| Pieces Shown | 396HF89 Odette Headboard/Footboard, 396P89 Odette Canopy and 396R89 Odette Side Rails |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 330.2 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 330.2 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Hammered textured polished stainless steel canopy bed in Nickel finish | Yes |
| Headboard, footboard and side rails with inset upholstered panel | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 21 in and 53.34 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Slat Height | 9.88 in and 25.1 cm |
| Top Of Slat | 10.50 in and 26.67 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 85.38 in (216.87 cm) |
| Height | 91.88 in (233.38 cm) |
| Width | 81.50 in (207.01 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.