Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With clean lines and minimal ornamentation, the Sawyer bed offers sophisticated style with a laid-back cool. The fully upholstered bed is covered in muslin and wrapped in textural fabric with a soft neutral shade for a soothing, organic look. Stitched flanged edges and wood feet in a Morel finish add subtle nuances to this stylish but understated piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 31.47 |
| Fabric | B502 |
| Fabric Shown | B502 |
| Finish Shown | WDF – 398 Morel |
| Interior Bed Height | 31.38 in and 79.71 cm |
| Kitted Skus | 398FR6G, 398H06G |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 58.38 |
| Overall Product Width | 84.38 |
| Pieces Shown | 398FR6G Sawyer Footboard/Side Rails and 398H06G Sawyer Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Highland Park |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0015.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 192.2 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 192.2 |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Upholstered headboard, footboard and side rails over muslin with stitched flanged edge | Yes |
| Wood feet in Morel finish | Yes |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.63 in (225.12 cm) |
| Height | 58.38 in (148.29 cm) |
| Width | 84.38 in (214.33 cm) |
| Qty On Hand | 364 and DC 35 |
Reviews
There are no reviews yet.