Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Sereno panel bed is clean and organic with softened edges and a simplified form. The frame is fully upholstered with horizontal channels for chic comfort. The side panels on the headboard offer unique shaping with flanged edges.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 51.15 |
| Fabric | B114 |
| Fabric Shown | B114 |
| Finish Shown | WDF – 329 Lutra |
| Interior Bed Height | 14 in and 35.56 cm |
| Kitted Skus | 329FR03, 329H03 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 58 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Shown | 329FR03 Footboard/Side Rails and 329H03 Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Sereno |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 316.8 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 316.8 |
| Headboard has horizontal channels and flange | Yes |
| Available in fabric B114 | Yes |
| Upholstered headboard, side rails and footboard with exposed wood feet in Lutra finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Slat Height | 6 in and 15.24 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 92.25 in (234.31 cm) |
| Height | 58 in (147.32 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand | 112 |
Reviews
There are no reviews yet.