Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Vintage and tactile with a chic flair, the Big Sky Three-Drawer Chest combines a Pecky Hickory Veneer solid-wood-edged top in a Vintage Natural finish revealing the authentic knots and wood grain with a burlap-wrapped case accented by a patterned nailhead design. With three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has a removable felt linerNailhead trim designFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural materi | Yes |
|---|---|
| Finish | Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural material and slight color variati |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 159.39 |
| Carton Width | 42.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 26.875W x 13.5D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Cedar, Burlap, Nailheads and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 139.55 |
| Image Role Data | {“6700_90366_013_217_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90217_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90217_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90217_80_top”:[ |
Reviews
There are no reviews yet.