Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
In the Eastman hall chest, clean lines and simple modern shapes emerge from a unique pairing of materials. Crafted from distressed pine in a moody Sable Brown finish, the console features recessed steel overlays on the door fronts forming an asymmetrical design. The overlays and the tubular steel base are finished in Gray Mist, adding to the luxe, modern look of this piece. Push-to-open drawers maintain a sleek, minimalist aesthetic.
Product Details
| Cubes | 26.39 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 303 Grey Mist and WDF – 303 Sable Brown |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Drawer Chest |
| Program | Logan Square |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Logan-Square_2020_Catalog-0023.jpg and Bernhardt_Loft_Logan-Square_2020_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 167.0 |
| Total Shipping Weight | 167.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Center metal support leg | Yes |
| Planked top, end panels and outside back | Yes |
| Sable Brown finish | Yes |
| Three push-to-open drawers with inset recessed steel overlays in Gray Mist finish | Yes |
| Tubular steel base in Gray Mist finish | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 50 in (127 cm) |
| Qty On Hand | 53 |
Reviews
There are no reviews yet.