Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Cool modern minimalism informs the simple, elegant shape of the Finch dining chair. Fully upholstered in textural fabric, it features a curved back and gently sloping arms. Neither too formal nor too casual, this sophisticated chair reflects lifestyle and taste.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Cubes | 13.17 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B548 |
| Fabric Shown | B548 |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32.25 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Finch Arm Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Logan Square |
| Qty On Hand | 56 |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Logan-Square_2020_Catalog-0006.jpg and Bernhardt_Loft_Logan-Square_2020_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 20.50 between the arms in |
| Shipping Weight | 41.9 |
| Total Shipping Weight | 41.9 |
| Website Material | Fabric |
| Fully upholstered with non-marring heavy duty casters | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.