Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Alta nightstand offers the perfect balance of modern primitive style and mixed materials. Two soft-close drawers showcase long metal bars wrapped in leather. The Bluff-finished case sits on two graphite metal bases and features a USB charging outlet on the back for both form and function.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 19.55 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Graphite and WDF – Bluff |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 143.0 |
| Total Shipping Weight | 143.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Base of two rectangular cast aluminum feet in Graphite finish that run the depth of the case | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Quartered oak veneer in Bluff finish | Yes |
| Two soft-close drawers, each with flat leather-wrapped drawer pulls | Yes |
| Sides taper outward | Yes |
| Two-port USB charger at top on back of case | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
| Qty On Hand | 32 |
Reviews
There are no reviews yet.