Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The look is nostalgic, but with a thoroughly modern update in the Albion nightstand. Straight lines give way to a concave curve along the front, where two drawers offer sleek storage. A high-tech secret is hidden along the back of the Pewter-finished case, with a two-port USB charger for phones, watches, and tablets.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 14.9 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Albion |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 121.25 |
| Total Shipping Weight | 121.25 |
| Website Material | Wood |
| Two-port USB charger located on back of case | Yes |
| White oak solids and knotty white oak veneers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Two soft-close drawers | Yes |
| Pewter finish on nightstand | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 43 |
Reviews
There are no reviews yet.