Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
In a two-tone finish with the time-worn white Daisy on the base and the warm Honey on the top and drawer interiors, the Americana Three-Drawer Nightstand is a classic, charming design with nostalgic flair. There are 3 self-closing drawers and a solid-wood edge top. Crafted of Oak Veneers with metal alloy pulls in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersDrawer interior is in Honey finishTwo-tone finishFinish: Daisy finish on base and Honey finish on top. The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect | Yes |
|---|---|
| Finish | Daisy finish on base and Honey finish on top. The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed d |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90016-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 152.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 5.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.625 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 24.5W x 11.5D x 4.625H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“7050_90250_02_90001_02_90008_89_90016_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90016_02_Silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90016_02_Straight_Silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7 |
Reviews
There are no reviews yet.