Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana Three-Drawer Nightstand is crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, a scalloped-shape base and finished in the time-worn white Daisy. There are 3 self-closing drawers, with the interiors finished in the warm Honey tone.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersDrawer interior is in Honey finishScalloped shaped baseFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the famil | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90015-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 36.00 |
| Clearance | 5.125 |
| Depth | 20.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 27.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25.25W x 11.5D x 4.125H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Chain, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“7050_90666_02_90115_02_90015_02_90119_85_90110_89_CC507_410_02_room2”:[“Room Image 1″],”7050_90015_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90015_02_straight_silo”:[“Silo Image 2 |
Reviews
There are no reviews yet.