Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A craftsman flair and laid-back casual vibe distinguishes the Surfrider One-Drawer Nightstand. Crafted of Pecan Veneers and finished in the light natural Driftwood, the nightstand has one self-closing drawer and a solid-wood edge top.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 92.50 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.375W x 9.75D x 1.75H |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Felt Panel, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 72 |
| Image Role Data | {“6015_90015_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90015_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.