Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Indulge your love of blingy accents and graceful curves with this beautiful mirrored nightstand, finished in a rich gold accented by gold leafing. Romantic antique mirror adorns the drawer fronts and the top surface. Crafted of Poplar Solids with Birch Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 23.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 103.40 |
| Carton Width | 32.00 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.25W x 14D x 4H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Birch Veneers with Antique Mirror and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.75 |
| Wood Distressing Type | Chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 81.58 |
| Image Role Data | {“3016_90015_inset2”:[“Room Image 1″],”3016_90015”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”3016_90015top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.