Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Palma nightstand has three push-to-open drawers wrapped in woven abaca. The textural look creates a gorgeous organic style that complements the Rustic Grey finish on the wood case. Modern tech is also included with a two-port USB charging unit on the back.
Product Details
| Cubes | 16.54 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey |
| Overall Product Height | 29.25 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 177.14 |
| Total Shipping Weight | 177.14 |
| Website Material | Natural, Wood and Woven |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Case crafted from oak solids and veneers in Rustic Grey finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Three push-to-open drawers wrapped in woven abaca in Light Grey Wash finish | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 29.25 in (74.3 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.