Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The deep Porcini finish on the Prado nightstand is balanced with the gleam of textured and shaped cast aluminum legs. The drawer box appears to float between the supports and offers a single drawer. A two-port USB charging system is included on the back of the case.
Product Details
| Cubes | 19.03 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 324 Bright Graphite and WDF – 324 Porcini |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 132.0 |
| Total Shipping Weight | 132.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Fully finished back | Yes |
| Not suitable for TV use | Yes |
| Two-port USB charging system on back of case | Yes |
| Wood drawer box and one soft-close drawer in Porcini finish | Yes |
| Hardware and shaped cast aluminum, textured legs in Bright Graphite finish | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Qty On Hand | 72 and DC 63 |
Reviews
There are no reviews yet.