Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Prado panel bed makes a distinctive statement with deep channels on the upholstered headboard, bordered by wood panels in Porcini. The footboard and side rails are also upholstered, with exposed wooden feet in the Porcini finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 50.93 |
| Fabric | B104 |
| Fabric Shown | B104 |
| Finish Shown | WDF – 324 Porcini |
| Interior Bed Height | 13.75 in and 34.92 cm |
| Kitted Skus | 324FR2B, 324H02B |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 59 |
| Overall Product Width | 79.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 324FR2B Footboard/Side Rails and 324H02B Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 316.8 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 4.25 in and 10.79 cm |
| Total Shipping Weight | 316.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Headboard has alternating upholstered and flat fabric panels in fabric B104 and wood ends and feet in Porcini finish | Yes |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Upholstery wraps over the rounded top rail | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails in fabric B104 with exposed wood feet in Porcini finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.75 in and 34.92 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 9.63 in and 24.46 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 99 in (251.46 cm) |
| Height | 59 in (149.86 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
| Width | 79.75 in (202.56 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.