Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Arcadia upholstered arm chair features an embracing back that curves around the seat for a sculptural look. The deep seat flows to the floor, and hidden casters offer smooth movement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.25 in and 69.22 cm |
|---|---|
| Com | 7 |
| Cubes | 33.16 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Made To Order | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 32.50 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Arcadia Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Arcadia |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 64.56 |
| Total Shipping Weight | 64.56 |
| Website Material | Fabric |
| Available in select fabric options | Yes |
| Casters | Yes |
| Fully upholstered with curved, rounded back and sloping arms | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.