Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Arcadia arm chair showcases relaxed, modern style, with an open back that curves around to form the front legs. The seat floats in the center, highlighted by a wood panel in Clay finish that crafts a third leg on the back.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 29.13 in and 73.99 cm |
|---|---|
| Com | 4.75 |
| Cubes | 32.99 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 334 Clay |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 24.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Arcadia Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Arcadia |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.50 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 61.6 |
| Total Shipping Weight | 61.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Dome glides | Yes |
| Velvet upholstery is not available when special ordering this item | Yes |
| Upholstered arm chair with exposed wood back post in Clay finish | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.