Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A curved back and shaped wood frame showcase the midcentury inspiration on the Aventura side chair. Corners are softly rounded while the rear legs reach to meet the back. An upholstered seat adds comfort and the wood frame takes a warm turn in a Marcona finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.25 |
|---|---|
| Cubes | 35.07 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 37.50 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Aventura Side Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Aventura |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.25 in and 51.44 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 72.6 |
| Total Shipping Weight | 72.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Exposed wood frame, curved oval-shaped back and “H”-shaped stretchers in Marcona finish | Yes |
| Upholstered seat | Yes |
| Glides | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.