Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Aventura panel bed builds on familiar forms with a fresh, modern update for a look with bright, casual sophistication. Inset upholstered panels highlight the headboard and the low footboard. The Marcona finished wood frame adds dimension and a rustic style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 40.26 |
| Fabric | B640 |
| Fabric Shown | B640 |
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Kitted Skus | 318FR06, 318H06 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 83.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 318FR06 Footboard/Side Rails and 318H06 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 352.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 352.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Footboard: Wood-framed with inset upholstered panel | Yes |
| Glides | Yes |
| Headboard: Wood-framed with inset upholstered panel with two stitched seams | Yes |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| All exposed wood in Marcona finish | Yes |
| B640 fabric on inset upholstered panels | Yes |
| Exposed wood feet | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 9.44 in and 23.98 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.75 in (225.43 cm) |
| Height | 64 in (162.56 cm) |
| Width | 83.25 in (211.46 cm) |
| Qty On Hand | 34 |
Reviews
There are no reviews yet.