Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With clean, elegant lines and a muted palette, the Axiom side chair offers glamorous transitional style. The sleek exposed frame is finished in Linear Gray, complementing the neutral tone of the upholstery. The simple form and soft hues relax the formal tone of this sophisticated design, achieving a look that is clean and modern, but warm and inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 26.13 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 39.38 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Axiom Side Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0005.jpg, Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0012.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 70.4 |
| Total Shipping Weight | 70.4 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered outside back with welt | Yes |
| Upholstered seat and inside back with top stitching and welt around seat bottom | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Qty On Hand | 265 and DC 88 |
Reviews
There are no reviews yet.