Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Cornelia arm chair combines graceful lines and the comfort of upholstery for a chic arm chair. The exposed wood base offers curved lines on the back with straight lines at the front. Featured in the Nebbia finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.88 in and 63.2 cm |
|---|---|
| Com | 4.5 |
| Cubes | 32.34 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B116 |
| Fabric Shown | B116 |
| Finish Shown | WDF – 331 Nebbia |
| Instock | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36.50 |
| Overall Product Width | 25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Cornelia Arm Chair |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.88 Between the Arms at Front in |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in fabric B116 | Yes |
| Upholstered with exposed wood legs in Nebbia finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Qty On Hand | 65 and DC 18 |
Reviews
There are no reviews yet.