Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
An understated, quiet beauty is showcased in the Cornelia dining table. Two octagonal cast resin pedestals have the look of wood grain in the Nebbia finish. They support a beautiful rectangular top featuring a parquetry top outlined with a brushed stainless steel metal inlay.
Product Details
| Cubes | 61.42 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 331 Nebbia |
| Kitted Skus | 331242, 331244 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 88.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 331242 Dining Table Top and 331244 Dining Table Base |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 411.4 |
| Total Shipping Weight | 411.4 |
| Website Material | Metal, Resin and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Ash wood top in Nebbia finish with metal inlay in Brushed Stainless Steel finish and cast resin base with wood grain look in Nebbia finish | Yes |
| Base is two octagonal pedestals | Yes |
| Parquetry table top includes one 22.81″ leaf | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Depth | 44.13 in (112.09 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 90 and DC 47 |
| Width | 88.63 in (225.12 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.