Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A curved silhouette gives the Cornelia arm chair an understated, quiet beauty. The traditional wingback design is updated and modernized with blind tufting and exposed wood legs in Nebbia finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.88 in and 63.2 cm |
|---|---|
| Com | 5.75 |
| Cubes | 39.22 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 331 Nebbia |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 41.50 |
| Overall Product Width | 23.75 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Cornelia Arm Chair |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Cornelia |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 19.50 Between the Arms at Front in |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Glides | Yes |
| Upholstered upper frame with blind tufted pulls atop exposed wood legs in Nebbia finish | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.