Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. The Foundations side chair offers a sophisticated aesthetic, softened by a fully upholstered back and seat in a driftwood gray woven fabric. The cerused, wire-brushed acacia frame adds an appealing warmth.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 20.71 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B563 |
| Fabric Shown | B563 |
| Finish Shown | WDF – 306 Light Shale |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 35.13 |
| Overall Product Width | 20 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Foundations Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18.50 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 19.75 in and 50.16 cm |
| Shipping Weight | 79.37 |
| Total Shipping Weight | 79.37 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered box seat, inback and outback with no welt | Yes |
| Light Shale finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Qty On Hand | 142 |
Reviews
There are no reviews yet.