Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With an artistic, modernist sensibility, the Linea round bench experiments with function and form. In this unique geometric design, a round upholstered seat rests on a conical base featuring wire-brushed oak veneers. The Cerused Charcoal wood finish pairs elegantly with the gray fabric tone. An understated elegance emanates from the simple form and subtle textures of this piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 6.77 |
|---|---|
| Fabric | B435 |
| Fabric Shown | B435 |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Charcoal |
| Overall Product Height | 19.25 |
| Overall Product Width | 18 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0021.jpg, Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0023.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0035.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 18 in and 45.72 cm |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 62.0 |
| Total Shipping Weight | 62.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Upholstered seat with conical shaped base with cast wood grain pattern | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 19.25 in (48.9 cm) |
| Qty On Hand | 59 |
| Width | 18 in (45.72 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.