Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Bernhardt Linea collection artfully blends the natural elements of rustic design with clean lines and casual but luxurious finishes. What could be more perfect than the Linea side wing chair to complement the choice of Linea dining tables. Made from solid ash, and featuring an upholstered seat, inback and outback, its graceful lines add even more style to your dining room and the seamless upholstery offers additional comfort. Pair it with the matching Linea arm chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 5.25 |
|---|---|
| Cubes | 35.33 |
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Greige |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 37.63 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Linea Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Linea |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 86.0 |
| Total Shipping Weight | 86.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Fully upholstered on exposed wood seat rails and legs in Cerused Greige finish | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.