Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Simple and elegant, the Madura bench reflects a modern sensibility and an Asian flair for form. Canted legs support a rectangular bench seat with open slats in the center, allowing light and air to pass through. A fabric pad is optional. Finished in Smoked Truffle, the solid teak frame is naturally durable and water-resistant, growing more beautiful as the years pass.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.06 |
|---|---|
| Fabric | 6002-000 |
| Fabric Shown | 6002-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Furniturecoveringraphite | C9490O |
| Furniturecoverinlightgrey | C9490BO |
| Kitted Skus | O9490FP, O9490O |
| Overall Product Height | 15 |
| Overall Product Width | 66 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | O9490FP Madura Fabric Pad and O9490O Madura Bench |
| Product Type | Bench |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Website Material | Wood |
| Bench is solid carbonized teak in Smoked Truffle finish | Yes |
| Exteriors grade wood & materials | Yes |
| Fabric pad is removable and covered in outdoor performance fabric | Yes |
| Slatted top | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Depth | 22 in (55.88 cm) |
| Height | 15 in (38.1 cm) |
| Width | 66 in (167.64 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.