Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Classic styling from midcentury modern forms is modernized and softened in the Modulum side chair. With a curved back that is inspired by a traditional wing back chair, the shape is feminine and spare. Slim legs in the Sahara finish complete this contemporary look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 5.25 |
|---|---|
| Cubes | 3.59 |
| Finish Shown | WDF – 315 Sahara |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 38 |
| Overall Product Width | 26.63 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Modulum |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 81.0 |
| Total Shipping Weight | 81.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fully upholstered seat and curved back available in select fabric options | Yes |
| Exposed wood legs in Sahara finish | Yes |
| Productionplant | Domestic |
| Depth | 25.75 in (65.41 cm) |
| Height | 38 in (96.52 cm) |
| Width | 26.63 in (67.64 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.