Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With its design inspired by midcentury modern styles, the Modulum nightstand is finished in Sahara with a center case that floats between white Adobe side panels. A gallery rail around the top is also finished in Adobe. A recessed bank of three soft-close drawers is highlighted with metal hardware that has a distinctly retro design. Adding function to the form, a two-port USB charger is included on the back of the nightstand.
Product Details
| Cubes | 16.22 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 315 Adobe and WDF – 315 Sahara |
| Overall Product Height | 27.50 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Modulum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 156.20000000000002 |
| Total Shipping Weight | 156.20000000000002 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Two-port USB charger on back | Yes |
| Three-drawer nightstand crafted with faux stone on end panels and gallery in Adobe finish, and engineered wood veneer on top surface and drawers in Sahara finish | Yes |
| Gallery rail around back and sides | Yes |
| Recessed bank of three soft-close drawers with metal pulls in Polished Stainless Steel finish | Yes |
| Depth | 18.50 in (46.99 cm) |
| Height | 27.50 in (69.85 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.