Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Monolith arm chair’s seat features horizontal channels and appears to float between the wood frames on either side. The arms and front legs offer straight lines while the back legs slightly angle from the center. Wirebrushed white oak in Puma finish adds texture to the frame.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Cubes | 29.88 |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B151 |
| Fabric Shown | B151 |
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Monolith Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 60.0 |
| Total Shipping Weight | 60.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Standard with performance fabric B151 | Yes |
| Tack glides | Yes |
| Upholstered horizontal channels on inside back and seat, with wirebrushed oak arms and legs in Puma finish | Yes |
| Qty On Hand | 61 and DC 55 |
Reviews
There are no reviews yet.