Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Monolith side chair’s seat features horizontal channels and is supported by exposed wood legs. The front legs offer straight lines while the back legs slightly angle from the center. Wirebrushed white oak adds texture to the frame in Puma finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 20.53 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B151 |
| Fabric Shown | B151 |
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 20 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Monolith Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 52.0 |
| Total Shipping Weight | 52.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered horizontal channels on inside back and seat, supported by wirebrushed oak legs in Puma finish | Yes |
| Tack glides | Yes |
| Standard with performance fabric B151 | Yes |
| Qty On Hand | 141 and DC 308 |
Reviews
There are no reviews yet.