Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Moore side chair features tapered legs and stretchers. The upholstered seat and back with welt and nailhead trim make this chair a charming seating option. Available in three wire-brushed finishes, it is the perfect complement to the Moore arm chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
|---|---|
| Com | 2.25 |
| Cubes | 35.07 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.75 |
| Overall Product Width | 22.13 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 33.0 |
| Total Shipping Weight | 33.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Upholstered seat and back with welt and nailhead trim | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 24.63 in (62.56 cm) |
| Height | 35.75 in (90.81 cm) |
| Width | 22.13 in (56.21 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.