Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Modern organic style is showcased in the stunning Sereno bench. The open base is crafted of cast resin in the Lutra finish. It supports a seat with an upholstered top and sides.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.5 |
|---|---|
| Cubes | 8.16 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | RSF – 329 Lutra Faux Stone |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Sereno Bench |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Sereno |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 17.88 in and 45.42 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 17.88 in and 45.42 cm |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 59.4 |
| Total Shipping Weight | 59.4 |
| Website Material | Fabric and Resin |
| Upholstered seat and sides atop cast resin base in Lutra finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.