Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. Crafted from flat-cut walnut veneers in an ebonized finish, the Boulevard buffet has an architectural structure inspired by mid-century modern design. The beaded door fronts feature elegant square pulls with a brassy sheen. This handsome buffet offers the ultimate compromise between simplicity and luxury.
Product Details
| Cubes | 43.06 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Ebonized |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 83.31 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Buffet |
| Shape | Rectangular |
| Website Material | Wood |
| Suitable for use with TV and/or other media | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Flat cut walnut veneers in Ebonized finish | Yes |
| Behind center doors is one drawer with silverware insert and one hole with grommet in back panel | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Behind end doors is one adjustable/removable shelf | Yes |
| Four doors with beaded face | Yes |
| Roomtype | Dining and Living |
| Shipping Weight | 297.0 |
| Total Shipping Weight | 297.0 |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 83.31 in (211.61 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
Reviews
There are no reviews yet.