Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Delta leather ottoman features bowed sides accentuated by nailhead trim in an antique nickel finish. The square top is tightly cushioned to serve as a comfortable seat or convenient surface. From a variety of fabrics and nailhead finishes, this ottoman may be customized to suit any room.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Col | 23.5 |
|---|---|
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 19 |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Decorage_2018_Catalog-0005.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 45.0 |
| Total Shipping Weight | 45.0 |
| Website Material | Leather |
| Hidden feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Modern style | Yes |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 21 in (53.34 cm) |
| Width | 19 in (48.26 cm) |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
Reviews
There are no reviews yet.