Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A harmony of simplicity and modernity, texture and neutrals, the Solaria buffet makes the most of form and function. Chiseled resin door fronts in a Weathered Bone finish are the perfect contrast to cast aluminum door panels and legs. The doors open to reveal impeccable storage with shelves and a drawer. The buffet can be used for china and tableware storage or as a media unit.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 29.61 |
|---|---|
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 59 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Buffet |
| Program | Solaria |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 242.5 |
| Total Shipping Weight | 242.5 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Three soft-close doors with chiseled cast resin fronts with chiseled metal pulls | Yes |
| Weathered Bone finish on buffet | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Behind the right door are two adjustable/removable shelves, vents, and one covered grommet | Yes |
| Behind these doors is one soft-close drawer with finger pull, with open front compartments above and below the drawer with vents and covered grommets | Yes |
| Left and center doors are paired | Yes |
| Drawer has French dovetails in front and English dovetails in back and soft-close metal bottom mount ball-bearing drawer glides | Yes |
| Designed to support TV and/or other media | Yes |
| Cast aluminum legs in Shiny Nickel finish | Yes |
| Finish Shown | WDF – 310 Weathered Bone |
| Roomtype | Dining and Living |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 59 in (149.86 cm) |
| Qty On Hand | 45 and DC 36 |
Reviews
There are no reviews yet.